Sunday, May 27, 2012

Schudnij 14 kilo w dwa tygodnie

Ciekawe ile osób wchodzi na takie ogłoszenia i faktycznie wierzy, że będą chudli kilo dziennie. Ciekawsze jest jednak dlaczego, mimo że większość z nas w to nie wierzy, wciąż mamy na półkach, tak jak ja, książki typu „Francuski w 30 dni” albo „20 szybkich sposobów na poprawę pamięci”. Czy można dojść do celu idąc na skróty? Wszystko wskazuje na to, że nie.

Dan McLaughlin przed 5 kwietnia 2010 roku nigdy nie grał w golfa. W dniu swoich 30. urodzin postanowił zostać profesjonalnym golfistą, jednym z 250 biorących udział w legendarnym amerykańskim PGA Tour. Czy komuś kto od dzieciństwa nie trenował golfa już się to kiedyś udało? Nie. Plan Dana – tak się nazywa strona internetowa i blog, na których opisuje swoje przygotowania – jest prosty, musi poświęcić 10 tysięcy godzin na ćwiczenia, by osiągnąć status super gwiazdy golfa. 10 tys. godzin, licząc ok. 30 godzin ćwiczeń tygodniowo, to jakieś 6,5 roku. Czy Dan dotrwa do celu i czy faktycznie znajdzie się w elicie golfistów przekonamy się w 2016 roku.

Dlaczego akurat 10 tysięcy godzin? W 1993 roku zespół badawczy Andersa Ericssona opublikował pracę zatytułowaną Rola świadomego postępowania w nabywaniu umiejętności eksperckiej, w której dowodzą, że talent nie jest wyłącznym ani decydującym czynnikiem osiągnięcia sukcesu w danej dziedzinie. Pocieszające? Trochę tak. Natomiast, niezbędnym czynnikiem dojścia na szczyt swojej specjalizacji, to 10 lat intensywnego kształcenia, czyli właśnie 10 tysięcy godzin. Teorię tę spopularyzował Malcolm Gladwell w swojej głośnej książce Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu (The Outliers). Co mają ze sobą wspólnego Beatlesi, Bill Gates i Mozart? Zanim osiągnęli sukces mieli na koncie 10 tysięcy godzin ćwiczeń.

No ale załóżmy, że nie chcemy być w kategorii pro, tylko nauczyć się gry na gitarze, nowego języka, schudnąć czy po prostu popracować nad sobą. Zakładając, że efektywnie można spędzić na ćwiczeniu ok. jednej-dwóch godzin dziennie, po roku powinniśmy dojść do jako takiego poziomu. Żeby móc np. uczyć danej dziedziny trzeba spędzić ok. 2 tysięcy godziny praktykując, czyli 5 lat.

Nic dziwnego, że jesteśmy bombardowani reklamami typu „Blisko, szybko i wygodnie” (Żabka). Bo droga na skróty się sprzedaje, a mozolna praca nie. Także szkoła i styl pracy programują nas na szybkie efekty, zabijając kreatywność i zapominając o skuteczności. Wielu z nas wyrobiło w sobie nawyk natychmiastowej gratyfikacji (o którym pisałam w zeszłym tygodniu – kliknij tutaj).

Wniosek jest taki – o ile rozwiązania na skróty są atrakcyjne, nie doprowadzą nas do celu. Każde postanowienie potrzebuje czasu by dojrzeć. Bo skoro najważniejsza jest dla nas oszczędność czasu i energii to idąc na skrót tak naprawdę właśnie okradamy się z czasu i energii. Przewrotnie, każde oszustwo, powoduje, że najprawdopodobniej coś trzeba powtórzyć albo poprawić.

Napisałam maila do Dana McLaughlina pytając go czy jest introwertykiem czy ekstrawertykiem. Czekam na odpowiedź. Wielki plus dla jego osobowości. Już zaanonsował, że jak zostanie profesjonalnym golfistą, przerzuci się na inną dziedzinę i oczywiście poświęci jej 10 tysięcy godzin przygotowań.

P.S. W języku polskim jest masę synonimów na oszustwo – cwaniactwo, geszeft, machlojka, szwindel, szachrajstwo, hochsztaplerka – a tak mało synonimów na ćwiczenie – praktyka, próba, trening …

Strona internetowa i blog Dana McLaughlin – kliknij tutaj
Anders Ericsson Rola świadomego postępowania w nabywaniu umiejętności eksperckiejkliknij tutaj
Malcolm Gladwell Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesukliknij tutaj

4 comments:

  1. "P.S. W języku polskim jest masę synonimów na oszustwo – cwaniactwo, geszeft, machlojka, szwindel, szachrajstwo, hochsztaplerka – a tak mało synonimów na ćwiczenie – praktyka, próba, trening"

    Nie wymienionym przez ciebie synonimem słowa "ćwiczenie" jest etiuda. Zastanawiam się, czy "szkolenie" też możemy zakwalifikować?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Właśnie o to mi dokładnie chodziło, że po polsku nie ma specjalnie dużo słów na ćwiczenie, szkolenie się etc.

      Delete
  2. "- Co ważniejsze dla sukcesu, talent czy pracowitość?
    - A co ważniejsze w rowerze, przednie czy tylne koło?"

    George Bernard Shaw :)))

    ReplyDelete